Hvordan kan vi forhindre vaping på vores skoler?

Lærere og distriktsadministratorer over hele USA kæmper for at håndtere elevdampepidemien. For folk, der ikke er bekendt med vaping Center for afhængighed definerer "vaping er handlingen med at indånde og udånde aerosolen, ofte omtalt som damp, produceret af en e-cigaret eller lignende enhed. Dette udtryk bruges, fordi e-cigaretter ikke producerer tobaksrøg, men snarere en aerosol, der ofte forveksles med vanddamp, der består af fine partikler."

Vaping blev introduceret i slutningen af ​​2000'erne og har taget fokus lige siden. E-cigaret markedsføring er rettet mod vores unge ved at være pakket i lyse farver og fremmer smag som frugt, slik, alkohol eller andre lokkende smage. Unge og unge voksne bruger e-cigaretter, fordi de er nysgerrige; de kan lide smagen og mener, at e-cigaretter er mindre skadelige end andre tobaksprodukter. Vaping er også stigende i popularitet blandt marihuanabrugere, da det skjuler lugten og gør det lettere at skjule.

Ifølge Generalkirurgen, "e-cigaretter er nu det mest almindeligt brugte tobaksprodukt blandt unge, og overgår de konventionelle cigaretter i 2014." Det FDA har erklæret ungdomsvaping som en epidemi.

FDA-statistikker om e-cigaretbrug blandt amerikanske unge:

  • Blandt mellem- og gymnasieelever var 3.62 millioner nuværende brugere af e-cigaretter i 2018.
  • Fra 2017 til 2018 steg brugen af ​​e-cigaretter 78 procent blandt gymnasieelever (11.7 % til 20.8 %) og 48 procent blandt elever på mellemtrinnet (3.3 % til 4.9 %).
  • Ifølge en undersøgelse fra 2013-2014 nævnte 81 procent af nuværende unge e-cigaretbrugere tilgængeligheden af ​​tiltalende smag som den primære årsag til brugen.

Hvordan handler vi?

  • Uddanne os selv om skaderne ved vaping og nikotin i enhver form, de er tilgængelige.
  • Tal med unge om farerne ved e-cigaretter. Fortæl dem, at du har en stærk holdning til, at de bruger ethvert tobaksprodukt, inklusive e-cigaretter.
  • Tal med vores skoleledere og administratorer om bekymringer med ungdomsvaping. Deltag i PTA-møder, Board of Education-møder og Town-møder for at se, hvad deres planer er.
  • Tilskynd skoler til at investere i HALO Smart Sensor til registrere vaping og andre kemikalier.

Vaping er et problem, der ikke forsvinder, og alle bekymrede forældre eller værger burde sætte sig selv op i denne situation og spørg deres skoler, om de har sensorer på plads til at registrere vaping.

IPVideo Corporation tilbyder en vape-sensor, der justerer sig selv for at hjælpe skoler med at løse dette problem. Vores HALO Smart Sensor registrerer luftkvalitet, rumbelægning, aggression og andre kemikalier. De kan monteres i lofter i badeværelser, sportsfaciliteter, gange, klasseværelser og hele skolen. Skolens embedsmænd vil modtage e-mail, tekst og digitale advarsler i videostyringssystemer. IPVideo Corporations HALO Smart Sensor er den perfekte tilføjelse til skoler, der ønsker at forbedre den overordnede elevsikkerhed, stoppe med at dampe og opdage skadelige situationer.

Bekymret over manglen på vape-detektion på din skole? Øg din sikkerhed med HALO Smart Sensor! Kontakt os nu for at opdage en proaktiv løsning, der fungerer for både studerende og fakulteter. Besøg vores Ressourcer side til casestudier, videoer og mere om vores effektive dampdetektorsystemer.

Lær, hvordan IPVideo kan hjælpe med at gøre dit anlæg mere sikkert

Udvalgte Video

Mød HALO 3C

Nylig casestudie

Grøn prik