Østtexas skoledistrikter gør deres del for at dæmme op for vaping, da ny Texas-lov skal træde i kraft

En ny Texas-lov vil kræve, at offentlige skoler implementerer hårdere straffe for elever, der bliver fanget med elektroniske cigaretter, og skoledistrikterne i Øst-Texas siger, at de gør deres del for at dæmme op for problemet. 

Bestået i Texas regulære session, House Bill 114 er en one-strike-politik og kræver, at skoler straks fjerner eleven fra klassen og sætter dem i et Discipline Alternative Education Program (DAEP), hvis de sælger, giver, har eller bruger en vape inden for 300 fod fra enhver skoleejendom, tændt eller slukket . Loven dækker også enhver skolesponsoreret eller skolerelateret aktivitet. 

Den nye lov, der skal hjælpe med at løse problemet med vaping, træder i kraft 1. september, men nogle skoler som Tyler ISD, som indskrænket problemet sidste år, er foran kurven.

"Tyler ISD erkender, at vaping er en massiv epidemi, der skader nutidens børns helbred," sagde Tyler ISDs kommunikationschef Jennifer Hines. "Vi gør vores del ved at spore dampaktivitet gennem installerede dampdetektorer på hele vores campusser i håb om at mindske sundhedsproblemerne for studerende, der damper. Dampdetektorerne har været effektive til at registrere, hvornår elever damper, hvilket giver os mulighed for at løse problemet med det samme."

Begyndelse sidste år, studerende fanget i vaping eller med et vape-produkt blev sendt til distriktets DAEP. Studerende, der fanges med vaping-produkter på Tyler ISD-grunde, modtager også en klasse C-forseelse og en bøde på op til $100. Derudover, hvis denne vaping-enhed har andre stoffer i sig, såsom THC, vil den studerende blive arresteret og blive anklaget for forbrydelser.

Siden introduktionen i begyndelsen af ​​2000'erne har vaping været et alternativ til tobakscigaretter; det er dog blevet en egen plage med sundhedsrisici. Det er også blevet en vanedannende vane for unge. 

"Vaping er et alvorligt problem for vores unge," Tyler ISD Superintendent Dr. Marty Crawford sagde i en erklæring sidste år. "Du kan ikke købe bourbon i Tyler, Texas, men vores unge kan få fingrene i vapes på næsten hvert hjørne rundt omkring i byen."

Andre distrikter er enige om, at vaping er et alvorligt problem for unge og mener, at den nye lov vil hjælpe med at styrke og styrke deres skolepolitikker. 

"Vi tror på, at denne politik vil fungere som en afskrækkende virkning og forstærke vores dedikation til at fremme ansvarlig adfærd og opretholde et stoffrit campus," sagde Bullard ISD i en erklæring. "Ved at opretholde denne politik sigter vi mod at beskytte vores elevers fysiske og mentale sundhed, samtidig med at vi sikrer en optimal pædagogisk oplevelse for alle."

Arp ISD vil også håndhæve loven og gentage budskabet om, at vaping ikke kun er skadeligt, men vil medføre alvorlige konsekvenser.

"Staten har fået nok beviser til at vide, at vaping er skadeligt for vores elever. Så skadeligt, at de har indført denne nye politik som et middel til at afskrække enhver og al vaping fra studerende, sagde Arp ISD-superintendent Shannon Arrington. "Beskeden er meget klar - lad være med at dampe."

Ifølge Texas Health and Human Services simulerer vaping rygning. Batteridrevne vape-enheder skaber en aerosol, der ligner vanddamp, men som indeholder nikotin, smagsstoffer og mere end 30 andre kemikalier. Aerosolen inhaleres i lungerne, hvor nikotin og kemikalier krydser over i blodbanen.

De tidligste vape-enheder lignede cigaretter. Nyere modeller ligner et USB-flashdrev eller en lille pod. Vapes kommer i mange former og størrelser, men de har de samme grundlæggende komponenter, inklusive et batteri, en sensor og en forstøver/smagspatron. E-væsken opvarmes hurtigt og omdannes til en aerosol, der kan inhaleres i lungerne.

Fordi de fleste e-cigaretter indeholder nikotin (det vanedannende stof i almindelige cigaretter, cigarer og andre tobaksvarer), er risikoen for hjerte- og lungesygdomme også mulig. Passiv rygning fra e-cigaretter er også sandsynligt på grund af, hvor meget dampe forurener luften omkring dampen, hvilket bringer dem omkring dem i fare.

Derudover har e-cigaretbatterier forårsaget nogle brande og eksplosioner, som har resulteret i alvorlige skader.

I henhold til den nye lov er det op til hvert distrikt at bestemme, hvor lang tid eleverne skal tilbringe i alternativ skole.