Metcalfe County Schools: Beskyttelse af elevernes sundhed og velvære

Denne artikel dukkede oprindeligt op på Campus Security Today. For at se den originale artikel, Klik her

Skoler i Kentucky har et vaping-problem.

Ifølge en 2021-rapport udarbejdet af Kentucky Incentives for Prevention, er vaping-rater blandt Kentucky-studerende højere end landsgennemsnittet, med 24% af seniorer og 17% af sophomores rapporterer daglig brug.

Så da Metcalfe County Schools' sikkerhedsadministrator og koordinator for sikre skoler, Chris Huffman, lærte om HALO Smart-sensorens evne til at registrere vaping på skolens område, fangede det straks hans opmærksomhed.

"Det ligner en røgdetektor," sagde Huffman. "Den er designet til at opdage faktorer, der påvirker luftkvaliteten, såsom kulilte og partikler, og den vil også detektere dampende aerosoler og sende øjeblikkelige meddelelser til administratorer med en bestemt placering."

Da Gallagher's Command Center allerede sikrede K-12 skoledistriktet, så Huffman muligheden for at tackle deres high schools vaping-problem ved at integrere med HALO Smart Sensor og installere dem i hvert klasseværelse og badeværelse. Resultaterne var øjeblikkelige - og overraskende.

En dramatisk reduktion i vaping

HALO Smart Sensors blev installeret i starten af ​​skoleåret 2022-23 og afslørede et meget større vaping-problem, end Metcalfe County Schools indså.

"Vi fik med det samme adskillige notifikationer, der advarede administratorer om studerende, der dampede på toilettet," sagde Huffman. "Nogle gange ved du ikke, at du har et problem, før du begynder at lede efter det, og vi fandt ud af, at der faktisk foregår meget mere vaping, end vi oprindeligt troede."

Da skolen indså omfanget af problemet, hjalp HALO Smart Sensor dem med at løse det.

"Hvis en studerende damper på toilettet længst væk fra kontoret, kan de være væk, før administrationen kan nå dertil," forklarede Huffman. "Så vi integrerede et kamerasystem med sensorerne, og nu, når en vape-alarm går i gang, udløser den kameraet til automatisk at optage i 10 minutter, så vi ved, hvem der forlader badeværelset og kan have en samtale med dem for at arbejde igennem det. ."

Denne synlighed har hjulpet Metcalfes lærere og administratorer med at reducere forekomsterne af vaping i hele deres skoler, en præstation Huffman krediterede HALO Smart Sensor og deres evne til at spore alarmer i Command Center. "Vi har ikke engang afsluttet skoleåret endnu, men det har allerede hjulpet os enormt," sagde han. "Det overvældende flertal af elever er glade for at have dampfrie badeværelser, og forældre og lærere er også glade."

Uventede sundhedsmæssige fordele

Men vaping-detektion har ikke været det eneste HALO-værktøj til at fremme elevernes sundhed, som Metcalfe County Schools har nydt godt af.

"For et stykke tid siden fik vi en meddelelse om luftkvaliteten i nogle af vores værelser," sagde Huffman. Med evnen til at detektere ændringer i temperatur, fugtighed og flygtige organiske forbindelser ud over dampende aerosoler, var HALO-integrationen i stand til at underrette administratorer om en afventende HVAC-fejl, før det blev et større problem.

"Vi hentede et HVAC-team og fandt ud af, at vi havde problemer med luftkvaliteten på grund af en ukorrekt fungerende luftenhed," uddybede han. "Det er klart, dårlig luftkvalitet kan forværre sundhedsproblemer, og vi ønsker ikke, at nogen af ​​vores elever bliver syge på vores vagt, så det var en stor fordel at have tidlig opdagelse."

Og med astma og allergier, der topper Kentucky Department of Education's 2021-22-liste over de bedste kroniske sundhedstilstande blandt elever, har HALO-integrationen hjulpet Metcalfe County Schools med at opretholde sundhedsstandarder og forbedre luftkvaliteten for at skabe sundere klasseværelser.

At skabe fysiske og mentale trygge rum

"Sikkerhed er en konstant kamp for skolerne," sagde Huffman tydeligt. Og selvom det er afgørende at have forholdsregler på plads, er det også stadig vigtigere at sikre, at eleverne føler sig trygge, når de går i skole.

Ud over dampreduktion opfanger HALO Smart Sensor også unormale lyde som pistolskud, hvilket kan udløse låseprocedurer, der er forudkonfigureret i Command Center. "Børnene ved, at vi har disse beskyttelser på plads," forklarede Huffman. "Og det er målet - at gøre alt, hvad du overhovedet kan for at skabe en mere sikker skole og få forældrene til at føle, at der bliver taget hånd om deres børn."

Fremtidigt potentiale for at uddanne studerende

Huffman ser Metcalfe County Schools' første år med at integrere med HALO Smart Sensor som en succes, men erkender også, at der er et stort potentiale, der endnu skal udnyttes.

Det er fordi HALO ikke kun registrerer tilstedeværelsen af ​​skadelige partikler i luften; den producerer også en rapport om de specifikke kemiske forbindelser, der er til stede, hvilket giver lærerne et kraftfuldt våben til at bekæmpe misforståelser om sikkerheden ved vaping. Og med 13 % af Kentucky-eleverne, der rapporterer deres første vaping-oplevelse i 8. klasse, er der mulighed for at uddanne yngre mellemskoleelever om farerne, før fristelsen kommer.

"Det er en kraftig sensor," konkluderede Huffman. "Vi ser mulighederne for at bruge det som et pædagogisk hjælpemiddel ud over et skadesreduktionsværktøj, og vi tænker allerede på, hvordan vi kan maksimere HALOs funktioner for at give vores elever mest muligt ud af det næste skoleår."