Denne artikel dukkede oprindeligt op på Moorpark Acorn. For at se den originale artikel, Klik her

Moorpark Unified School District installerer dampdetektorer i badeværelser på Moorpark High School, Chaparral Middle School og Mesa Verde Middle School.

De 12 Halo Smart Sensorer fremstillet af New York-baserede IPVideo Corp. er en del af en sikkerhedsovervågningssystempakke, som distriktet købte for $198,495, sagde Lynn David, assisterende superintendent for business services.

Sikkerhedssystemerne på badeværelserne inkluderer sensorer - ikke kameraer - der registrerer damp og høje lyde i overensstemmelse med hærværk eller sikkerhedsproblemer og opfordrer til hjælp, sagde David.

Installation forventes inden starten af ​​det nye skoleår den 23. august.

"Jeg er overbevist om, at installationen af ​​dampdetektorer i badeværelserne er et kritisk skridt for at sikre vores elevers sikkerhed og velvære," sagde superintendent Kelli Hays.

Børn og teenagere, der bruger vape-enheder, står over for forhøjede risici for deres langsigtede fysiske og mentale sundhed, ifølge sundhedseksperter. De patroner, der bruges i mange af nutidens populære vaping-enheder, indeholder nikotin, et vanedannende kemikalie, der kan påvirke indlæring, koncentration og impulskontrol. Når teenagere trækker vejret i aerosoliseret nikotin, opstår der lungeskader. Teenagere, der damper cannabis, risikerer lignende problemer.

 

Fordi væsken i en e-cigaret fordampes i stedet for at blive brændt, spredes lugten og den synlige dampsky hurtigt, hvilket gør det meget vanskeligt for lærere og personale at fange elever på fersk gerning, ifølge informationsmedarbejder Daniel Wolowicz.

Skoledistriktets embedsmænd sagde, at Halo Smart Sensors er en proaktiv måde at forhindre studerende i at dampe på campus, især i badeværelser. Enhederne har vist sig at være vellykkede i andre skoledistrikter i Californien og USA, sagde han.

"Disse højteknologiske detektorer vil hjælpe os med at tackle vaping-problemet på campus og skabe et sundere læringsmiljø. Når vi hurtigt kan få øje på vaping-aktiviteter og modvirke sådan adfærd, sørger vi for, at vores elever har den bedst mulige plads til at vokse, lære og forblive sunde,” sagde Wolowicz.

INGEN VAPING—Moorpark High, en af ​​tre lokale vape-sensorskoler. MICHAEL COONS/Acorn Newspapers

INGEN VAPING—Moorpark High, en af ​​tre lokale vape-sensorskoler. MICHAEL COONS/Acorn Newspapers

Vape-detektorerne er udstyret med avancerede funktioner designet til effektivt at detektere vape-aktiviteter, uanset om vape-olien indeholder nikotin eller THC. Detektorerne bruger ikke kameraer, optager lyd eller fanger nogen personlig identificerbar information.

Alarmsystemet er konstrueret til at reagere på andre potentielle trusler, herunder slagsmål, høje lyde såsom pistolskud og talte nøgleord, der kan indikere nød eller behov for øjeblikkelig assistance.

Sensorerne fungerer ved at overvåge partikler, kuldioxidniveauer, flygtige organiske forbindelser, kulilteniveauer, temperatur og fugtighed, lysniveauer og lydniveauer.

Når de opdager problemer på et badeværelse – uanset om det er forårsaget af dampning, slagsmål eller hærværk – udløser detektorerne realtidsadvarsler, der sendes til skoleadministratorer via tekstbeskeder.

Dette gør det muligt for administratorer at reagere øjeblikkeligt på eventuelle bekymrende situationer og træffe nødvendige handlinger for at sikre elevernes sikkerhed, ifølge Wolowicz.

Hvis en elev forsøger at beskadige enheden, lyder der en alarm.

"Som røgdetektoren i et flybadeværelse," sagde Wolowicz.

Vedligeholdelsespersonale, tilføjede han, bygger også trådbure for at tilbyde endnu et lag af beskyttelse.