'Du tager altid en risiko' | Rockingham Schools ledere forklarer, hvad dampdetektorer gør

Denne artikel blev oprindeligt vist på WF My News 2. For at se den originale artikel, Klik her

ROCKINGHAM COUNTY, NC — Skoledistrikter forsøger at bekæmpe brugen af ​​vapes i skolen. Guilford County Schools installerer disse enheder til foråret. Andre distrikter som Rockingham har haft detektorerne i årevis. WFMY News 2s Nixon Norman fandt ud af, hvordan de fungerer.

Dampdetektorer ser næsten identiske ud med den røgdetektor, du har i dit hjem, men formålet bag dem er meget anderledes.
Skoledistrikter i hele staten har installeret disse enheder i skolebadeværelser for at forsøge at skære ned på vaping - og de ser de positive virkninger.

Vaping på skolebadeværelser hører for det meste til fortiden i Rockingham County Schools, "Vi fanger stadig folk en gang imellem, der forsøger at eksperimentere på vores skoler, men vi har set disse tal falde betydeligt," Rockingham County Schools direktør for Sikkerheds- og offentlig informationsofficer, Sean Gladieux sagde.

Hver mellem- og gymnasieskole i distriktet har flere dampdetektorer. De har haft dem installeret i omkring 3 år.

Men hvad gør disse dampdetektorer egentlig? De har evnen til at opdage små partikler, der frigives, når nogen damper, uanset om det er tobak eller THC, og advarer skoleadministratorer.

Rockingham County School-ledere sagde, at disse enheder endda kan mærke, når nogen forsøger at dække over vaping med en slags spray.

"Hvis folk forsøger at maskere en dampdetektor ved hjælp af deres øksespray eller enhver form for parfume eller cologne eller noget lignende, vil det mærke eller opdage det, især de nyere modeller," sagde Gladieux.

Han sagde også, at børn, der eksperimenterer med vapes, bliver yngre og yngre. Derfor er man begyndt at tale om at sætte apparaterne i folkeskoler.

"Hvis vi føler, at det er i vores elevers bedste interesse at installere dem i vores folkeskoler, vil vi søge efter finansieringen og få det til at ske i Rockingham County Schools, hvis det vil gøre en forskel og redde vores unges sundhed." sagde Gladieux.

Han sagde, at disse detektorer ikke bruges til at få elever i problemer, men for at beskytte dem mod den skade, dampning kan forårsage, hvilket leder vejen for Triad skoledistrikter i et forsøg på at holde børnene sikre.

Gladieux advarer elever, der ønsker at vape, at du altid tager en risiko 1. fordi du ikke aner, hvad der kan være i vape-væsken, og 2. fordi du aldrig ved, hvordan det kan påvirke dig.